Ktorý vitamín vám v zime chýba? Pravdepodobne vitamín D

01.11.2012 12:49

    Vitamíny patria k základným zložkám ľudskej potravy a sú nevyhnutné pre správne fungovanie organizmu. Veľká časť populácie od novorodencov po dôchodcov však chýba dostatok vitamínu D.  Vitamín D patrí medzi najdiskutabilnější živinu desaťročia. Stále vznikajú ďalšie a ďalšie štúdie, ktoré zisťujú jej optimálne hodnoty v krvi a odporúčané denné množstvo.

    Nedostatok tohto vitamínu sa neprejavuje len zlým vývojom kostí a nadmernou kostnej stratou, ale keďže je dôležitý aj pre mozog, srdce, svaly a imunitný systém, hrozí zdravotné komplikácie spojené s týmito orgánmi.

    Rôzne štúdie ukazujú, že pri nedostatku vitamínu D stúpa riziko vzniku rakoviny hrubého čreva, prsníkov a prostaty, ďalej hrozí aj vysoký krvný tlak a kardiovaskulárne ochorenia, osteoartritída a abnormality v imunitnom systéme, ktoré môžu vyústiť v rôzne infekcie a autoimunitné ochorenia, ako sú skleróza skleróza, cukrovka 1. typu a reumatická artritída.
    Hlavný zdroj "déčka" je slnko

    Súčasný životný štýl väčšiny ľudí v modernom svete neumožňuje prirodzené získavanie vitamínu D cez pokožku. Pritom práve ultrafialové lúče B zo slnka absorbovanej kožou sú hlavným zdrojom tejto živiny pre organizmus. Prví ľudia sa vyvinuli okolo rovníka, kde je slnečné žiarenie intenzívne celý rok a minimálne oblečenie ľudia vtedy trávili väčšinu času vonku.

    "Ako druh nedostávame toľko slnečného svitu ako kedysi a potravinové zdroje vitamínu D sú minimálne," povedal doktor Edward Giovannucci, výživový výskumník z Harvardskej školy verejného zdravia.
  

    Provitamín D sa tvorí v pokožke vystavenej slnku a 10 až 15 percent tohto provitamínu je okamžite premenené na vitamín D, tak ako ho poznáme z potravinových doplnkov. Vitamín D je potom v pečeni premenený na takzvaný 25 hydroxyvitamín D.

    Hoci je dnes veľké množstvo potravín obohatené o vitamín D, experti tvrdia, že je len zriedka možné konzumovať adekvátne množstvo cez jedlo. Hlavným potravinovým zdrojom sú divoko žijúce ryby (losos, makrela, tuniak) a obohatené mlieko a detská výživa, cereálie a pomarančový džús.

    Zvlášť vysoké riziko vážneho nedostatku vitamínu D majú ľudia, ktorí sa vyhýbajú slnku, bábätká, ktoré sú kŕmené výhradne materským mliekom, seniori a tí, čo žijú v sanatóriách.


    Experti požadujú vyššie hodnoty

    Doktor Michael Holická z Bostonskej univerzity, vedúci expert na vitamín D a autor "The Vitamín D Solution" povedal: "Chceme, aby všetci dosiahli nad 30 nanogramov na mililiter, ale teraz v Spojených štátoch má priemerný beloch 18 až 22 ng a Afroameričan priemerne 13 až 15 ng. "

    Tak nízke hodnoty by mohli vysvetľovať vysoký výskyt niekoľkých chronických chorôb v tejto krajine. Napríklad na severovýchode, kde je zníženej slnečné žiarenie a hodnoty vitamínu D sú teda následne nižšie, je počet výskytu rakoviny vyššia ako na juhu krajiny.

    Tiež počet ľudí s vysokým krvným tlakom, srdcovými ochoreniami a rakovinou prostaty je vyššia medzi ľuďmi s tmavšou pleťou. Doktor Holická ďalej poznamenal, že zvyšujúci sa výskyt cukrovky 1. typu môže byť čiastočne kvôli súčasnej praxi ochrany mladých ľudí pred slnečnými lúčmi.

    Keď sa novorodencom vo Fínsku podalo 2000 medzinárodných jednotiek vitamínu D denne, cukrovka 1. typu klesla o 88 percent.
   

Odporúčaná denná dávka

    Súčasný odporúčaný príjem vitamínu D podľa Inštitútu medicíny je 200 IU (medzinárodných jednotiek) denne od narodenia do päťdesiatky (vrátane tehotných žien), 400 IU pre dospelých vo veku 50 až 70 rokov a 600 IU pre staršie nad 70 rokov.

    Doktor Holická a mnoho iných expertov však odporúča dennú dávku 1000 až 2000 jednotiek pre jedinca ochudobneného o slnko, tehotné a dojčiace ženy a dospelých staršie päťdesiatich rokov. Americká akadémia pediatrov odporúča, aby deti dostávali dennú dávku 400 IU kým nebudú odstavení od materského mlieka.

 

   E BOOK dozviete sa v ňom, čo odlišuje bežných ľudi a bohatých a ako sa  tým bohatým stať...


OCHRÁNA OSOBNÝCH ÚDAJOV

       REG. ČÍSLO 4082

Je málo povolaní kde aj bez vysokej školy môžeš dosiahnuť príjem nad 1 000 Eur. Práca v realitke to umožňuje- ale nie v každej realitke a nie pre každého. Zisti VIAC:

       JE OZAJ LUKRATIVNÁ 

PRÁCA REALITNÉHO MAKLÉRA/KY ?

peniaze, bankovky Eura v ruke

WEB ZDARMA UŽ ZA 5 MINÚT