Rady a odporučania pri predaji bytu alebo domu.

15.12.2012 11:38

Ako predať nehnuteľnosť:
Ak predávate nehnuteľnosť, mali ste si uvedomiť že předat byt alebo dom je o važná transakcia, ktorá Vám môže vyrazne ovplyvniť život.
Ak chcete dobru cenu musite dbať aby sa to dozvedelo čo najviac ľudí. Prakticky mate 2 možnosti : budete to robiť sam  aj keď nie ste odborník, veľa riskujete a budete traviť veľa času pisaním inzeratov na inzertné a realitne portaly.
Keď sa Vám to po dlhšiom čase podarí tj. najsť záujemcu o byt resp. dom . čaka vas zvladnutie pravných zaležitosti, čiže hodiny študia alebo sa obrátíte na pravnika, ktorý Vám to urobi a Vy zaplatite nakoniec podobnú cenu, ako by pre Vas od začiatku pracoval realitný maklér
Ak nevzbudí záujem už v prvých týždňoch alebo sa objavuje na trhu pridlho – podlieha skaze 

AKO SPOZNÁTE VÁŽNEHO ZÁUJEMCU?
Kupujúci sa delia na dve skupiny. Prvá skupina sú ľudia, ktorí aktívne hľadajú nehnuteľnosť, videli už viac bytov či domov, poznajú hodnoty ponúkaných nehnuteľností a čakajú už len na nové ponuky. Sú to najvážnejší záujemcovia, u ktorých je vysoká pravdepodobnosť kúpy. V druhej skupine sú ľudia, ktorí sa iba nedávno začali obzerať po trhu, porovnávajú ceny a kým získajú prehľad, chcú si ešte pozrieť zopár nehnuteľností. Majú síce vážny záujem o kúpu, ale kým si nebudú istí, že za svoje peniaze dostanú dobrú hodnotu, pravdepodobne nič nekúpia.

STANOVTE SI REÁLNU CENU
Ak nehnuteľnosť predražíte, stratíte tých najvážnejších záujemcov, ktorí sú už na kúpu pripravení nielen dostatočnými informáciami, ale aj fi nanciami. Cenu treba prispôsobiť trhu – lokalita a porovnanie s podobnou nehnuteľnosťou „nepustí“. Ak nie ste ochotní cenu znížiť, lepšie bude nehnuteľnosť stiahnuť z trhu a vyčkať na lepšie časy!
INFORMÁCIE NA NEZAPLATENIE
V mestách či na dedinách sa často stretávame s tým, že ľudia amatérsky pred svoj dom vyvesia nápis „NA PREDAJ“, ktorým oslovia zopár ľudí chodiacich okolo. Dnes žijeme vo svete informácií a o predaji sa prostredníctvom internetu či tlače môžu zakrátko dozvedieť tisícky ľudí. Napriek tomu je lepšie zaujať inú taktiku – zaplatiť si dobrého realitného makléra, ktorý sa denne pohybuje na realitnom trhu a môže vám poskytnúť informácie, ku ktorým by ste sa vy nikdy nedostali.

OBRAŤTE SA NA MAKLÉRA

Makléri sú vaše oči a uši na trhu, k dispozícii majú databázy s obrovským množstvom údajov, vďaka ktorým v priebehu dňa dokážu nájsť vážnych záujemcov o kúpu, zatiaľ čo vy by ste strácali čas so zvedavcami, realitnými „turistami“ či špekulantmi.
V prvom rade před predajom bytu alebo domu by ste mali pamätať na prvý dojem kupujúceho, keď vašu nehnuteľnosť prvý krát uvidí. Nehnuteľnosť by mala byť uprataná a čistá. Vaše osobné veci by nemali byť porozkladané po celom dome či byte. Nehnuteľnosť by sa mala predávať skoro ako holo-byt, aby si kupujúci mohol predstaviť úpravu nehnuteľnosti podľa jeho vlastných predstáv. Veľké aj menšie vady by mali byť opravené, aby nehnuteľnosť nepôsobila zanedbaným dojmom, ale aby bolo vidieť, že ste sa o ňu starali.

UPRACTE NEHNUTEĽNOSŤ
Kupujúcemu urobte ukažku vašej nehnuteľnosti. Poukazujte mu všetky izby a pochváľte sa, že čo všetko ste na nehnuteľnosti zrekonštruoval alebo vylepšil. Niekoľko krát poukážte na najväčšiu prednosť vašej nehnuteľnosti. Napríklad, keď je nehnuteľnosť dobre situovaná, spomeňte čo všetko je v okolí alebo ako blízko je do centra. Alebo, keď je nehnuteľnosť veľká, povedzte že konečné budú mať dostatok priestoru pre celú rodinu. Keď sa vaša nehnuteľnosť nachádza na samote a vy to tiež spomeniete vo vašom inzeráte, ozvú sa záujemcovia, ktorí hľadajú práve nehnuteľnosť v tichom prostredí, čo môže byť výhoda pre vašu nehnuteľnosť. Keď skončíte s obhliadkou, spýtajte sa či sa mu nehnuteľnosť páči a či ju chce kúpiť. Pre rýchlejšie rozhodovanie mu môžete ponúknuť zľavu z kúpnej ceny.
Kúpna cena sa nedá jednoducho odvodiť od kúpnej ceny podobných nehnuteľností v tej istej lokalite. Musi sa prihliadať na stav v akom sa vaša nehnuteľnosť nachádza.Poschodie, vyťah, orientaciu atď.
Ak bude treba veľa peňazí na to aby bola nehnuteľnosť obývateľná, kúpna cena by mala byť stanovená nižšie ako je priemer podobných nehnuteľností v danej lokalite. Čo ale tiež nemusí byť mínusom, pretože veľa ľudí hľadá nehnuteľnosť, ktorú by si zrekonštruovali podľa vlastných predstáv, a vašu nehnuteľnosť by ste mali zasa predať rýchlejšie. Ak nehnuteľnosť predávate cez realitnú kanceláriu, rátajte stým, že z kúpnej ceny pôjde provízia pre realitnú kanceláriu za sprostredkovanie predaja.
Ak sa s kupujúcim dohodnete na predaji nehnuteľnosti, mali by ste si vzájomne predložiť doklady totožnosti a spísať kupnopredajnú zmluvu,. Vyplatenie kúpnej ceny môže prebehnúť tak, ako je to zmluve, teda že kúpnu cenu vyplatíte prevodom na účet predávajúceho. Ak nemate realitku kúpnu cenu dáte do notárskej úschovy a notár vyplatí kúpnu cenu predávajúcemu až keď vy budete zapísaní na liste vlastníctva ako nový vlastník.
Po podpísaní kúpnej zmluvy sa podáva návrh na vklad vlastníckeho práva na príslušný katastrálny úrad. Návrh na vklad podávate spolu so zmluvou, v dvoch vyhotoveniach.

 

SERIÓZNY A SKÚSENÝ REALITNÝ MAKLÉR pre Vás v Košiciach a okoli, ma tel. 0907 535 928 a pracovnú dobu od 8.00 do 20.00

   E BOOK dozviete sa v ňom, čo odlišuje bežných ľudi a bohatých a ako sa  tým bohatým stať...


OCHRÁNA OSOBNÝCH ÚDAJOV

       REG. ČÍSLO 4082

Je málo povolaní kde aj bez vysokej školy môžeš dosiahnuť príjem nad 1 000 Eur. Práca v realitke to umožňuje- ale nie v každej realitke a nie pre každého. Zisti VIAC:

       JE OZAJ LUKRATIVNÁ 

PRÁCA REALITNÉHO MAKLÉRA/KY ?

peniaze, bankovky Eura v ruke

WEB ZDARMA UŽ ZA 5 MINÚT