Vitamínové doplnky a minerály

01.11.2012 12:58

Nielen v zime, ale po celý rok je potrebné dodávať telu dostatok vitamínov a minerálov. Viete ktoré vitamíny sú najdôležitejšie? A prijímate ich v potrave dostatok?

Vitamíny sú organické zlúčeniny, ktoré patrí medzi základné zložky stravy. V organizme nemôžu byť syntetizované v dostatočnom množstve, a preto musia byť získavané zo stravy. Vitamíny plnia v organizme rad nezastupiteľných úloh - podieľajú sa na metabolizme všetkých živín, plní funkciu katalyzátorov chemických reakcií, hrajú významnú úlohu v prevencii chorôb, spomaľujú degeneratívne prejavy starnutia atď

Všeobecne rozoznávame 13 základných druhov vitamínov - A, D, E, K, C, B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12, H. Bežne sa vitamíny rozdeľujú na vitamíny rozpustné v tukoch (lipofilné) a rozpustné vo vode (hydrofilné). Medzi lipofilné vitamíny patrí vitamíny A, D, E, K. Dôležité v tomto delení je to, že lipofilné vitamíny sa v tele ukladajú do zásob, takže nám niekoľko týždňov až mesiacov vydrží. Naopak hydrofilné vitamíny sa pri prebytku v tele vylúči močom (výnimka vit. B12) a je nutné ich priebežne dopĺňať zo stravy.

Minerály sú anorganické látky, ktoré sú podobne ako vitamíny prijímané potravou a sú dôležité pre ľudský organizmus. Minerálne látky podporujú výstavbu telesných tkanív, regulujú metabolické pochody. Niektoré minerály hrajú zásadnú úlohu v znižovaní rizika civilizačných chorôb. Sú podstatné pre tvorbu hormónov, zaisťujú životne dôležitú činnosť telesných funkcií - rozmnožovanie, zažívanie, vylučovanie, metabolizmus. Minerálne látky sa delia na makroprvky (sodík, draslík, horčík, vápnik atď) a stopové prvky (železo, meď, zinok, jód, fluór a iné).

   E BOOK dozviete sa v ňom, čo odlišuje bežných ľudi a bohatých a ako sa  tým bohatým stať...


OCHRÁNA OSOBNÝCH ÚDAJOV

       REG. ČÍSLO 4082

Je málo povolaní kde aj bez vysokej školy môžeš dosiahnuť príjem nad 1 000 Eur. Práca v realitke to umožňuje- ale nie v každej realitke a nie pre každého. Zisti VIAC:

       JE OZAJ LUKRATIVNÁ 

PRÁCA REALITNÉHO MAKLÉRA/KY ?

peniaze, bankovky Eura v ruke

WEB ZDARMA UŽ ZA 5 MINÚT