Ako začať obchodovať na burze s technickou analyzou I.

08.11.2011 11:35

Prvým kľúčovým predpokladom technickej analýzy je, že ceny aktív sa pohybujú v trendoch.

Existujú tri typy trendov – rastúci (býčí) trend, klesajúci (medvedí) trend a žiadny trend (postranný pohyb).

V prípade postranného pohybu ceny dlhšie oscilujú v určitom úzkom pásme, pričom ich ďalší smer je ťažké určiť. Trend podľa technickej analýzy zostáva v platnosti až pokým nedôjde k jeho obratu. Práve na obrat trendu sa zameriava väčšina obchodníkov, pretože v tomto čase sú cenové pohyby najväčšie, a teda potenciál zisku najvyšší.   

Na grafe však neexistuje len jeden trend, ale je ich tu viac.

Napríklad na týždňovom grafe nájdeme dlhodobý trend, ktorý sa v skutočnosti skladá z množstva menších trendov. Na dennom grafe nájdeme denný trend, na hodinovom hodinový trend a na minútovom minútový trend.

Väčšina technických analytikov odporúča obchodovať v smere trendu s tým, že najskôr začnú určením dlhodobého trendu a potom sa postupne posúvajú na nižšie úrovne, pričom kľúčovým by mal byť trend zodpovedajúci časovému horizontu, počas ktorého chceme akciu držať.

Indikátory momentové

Následujúce indikátory sa používajú pre meranie hybnosti (momenta). Momentum je obecný termín pre popisanie rychlosti, ktorou se ceny pohybujú vo vybranom časovém úseku. Zmeny hybnosti zpravidla vedu ke zmenám cien.

Najviac sa používajú :

  • Index relativní síly (RSI)
  • M.A.C.D.
  • Momentum Indicator
  • Price Oscillator - cenový oscilátor
  • Stochastic Oscillator
  • Williams % R

Princíp momentových indikátorov si ukážeme na příkladu Indexu relativní síly (RSI):

 

Zmenu ceny- obrat  nám signalizuje, ak je indikátor pri hornej alebo dolnej hranici, no najmä DIVERGENCIA to je situácia keď cena ešte klesá alebo stupá no indikátor ju nenasleduje...

RSI je klasický momentový indikátor a aj keď jeho hlavným použitím je ukázať prekupené a prepredané hodnoty. Tieto hodnoty však možu zostať dlho. Jednoducho povedané, akonahle použijete RSI v silném uptrendu, počítajte s tím, že indikátor zůstane v prekupených hodnotách značnou část celého rastového pohybu.

Z tohoto dôvodu by ste mali RSI používať ako ukazovateľ budúceho pravdepodobného pohybu a reagovať až po tom pohybu, nie naopak. Akonahle je indikátor nad 70 resp. 80, berte to tak, že je veľká pravdepodobnosť korekcie smerom dolů, ale to neznamená, že tato korekcia určite naštartuje nový downtrend. Môže, ale nemusí...

obchodná platforma

Úkažka jednoduchej technickej anylyzy s použitím 3 indikatorov MACD, RSI ( obdoba demarker) a BOLINGEROVÉ PASMO

Upozornenie
Oscilátory sú najspoľahlivejšie v obdobiach, keď na trhu nie je jednoznačný trend, t.j. ceny sa pohybujú v určitom pásme medzi supportom (podporou) a resistance (odporom), ktoré sa im nedarí prelomiť. V takomto prostredí poskytujú oscilátory veľmi presné nákupné a predajné signály prostredníctvom signálov o prepredanom a prekúpenom trhu.


Ťažšia situacia však nastane keď sa trh pohne určitým smerom, príde k prelomeniu supportu, resp. resistance a na trhu vznikne trend. Vtedy väčšina oscilátorov poskytuje signály o tom, že trh je prepredaný alebo prekúpený.

Tieto signály ale zostávajú trhom nepovšimnuté a hodnoty oscilátora sa udržia v extrémnych pásmach po dlhšiu dobu. Tento vývoj môže niektorých obchodníkov zaskočiť a spôsobiť im straty. Preto sa odporúča, aby v prípade prelomenia odporu alebo podpory a vzniku nového trendu boli oscilátory na začiatku úplne ignorované.

Neskôr potom – a hlavne ku koncu trendu – sa však oscilátory opäť oplatí sledovať, pretože poskytujú cenné informácie o možných divergenciách v rámci trendu, a teda pomáhajú predpovedať čas jeho obratu prostredníctvom zistenia stavu prepredania/prekúpenia. Platí, že čím neskoršia fáza trendu na trhu je, tým oscilátory fungujú lepšie.

chcem skusiť obchodovať na jednoduchej platforme s BONUSOM až 30 % k vkladu

 

   E BOOK dozviete sa v ňom, čo odlišuje bežných ľudi a bohatých a ako sa  tým bohatým stať...


OCHRÁNA OSOBNÝCH ÚDAJOV

       REG. ČÍSLO 4082

Je málo povolaní kde aj bez vysokej školy môžeš dosiahnuť príjem nad 1 000 Eur. Práca v realitke to umožňuje- ale nie v každej realitke a nie pre každého. Zisti VIAC:

       JE OZAJ LUKRATIVNÁ 

PRÁCA REALITNÉHO MAKLÉRA/KY ?

peniaze, bankovky Eura v ruke

WEB ZDARMA UŽ ZA 5 MINÚT